Noord-Holland

Aannemer vinden in IJmuiden en Velsen

Wie in Velsen een dakkapel wil, krijgt te maken met de maten uit de Velsense welstandsnota: een dakkapel wordt hoogstens 1,75 meter hoog, en aan de straatkant geldt in wijken met een basis-, plus- of bijzonder welstandsniveau een breedte tot 2,80 meter.

Offerte aanvragen

1 van 6

Wat wil je laten doen?

Kies wat het dichtst in de buurt komt. We vragen zo nodig door.

Liever eerst praten? Bel 020 215 7887

Woningvoorraad
32.360 woningen op 1 januari 2026: 60,2% eengezinswoning, 39,8% meergezinswoning
Bouwperiode
24,2% vóór 1945, 37,0% tussen 1945 en 1975, 17,0% tussen 1985 en 1995
Woninggrootte
Eengezinswoning gemiddeld 122 m², appartement gemiddeld 76 m²
Welstand
Welstandsnota 2015 gemeente Velsen; de meeste bebouwing ligt in gebied met een licht welstandsniveau
Beschermd
Oud-Velsen (Velsen-Zuid) is beschermd dorpsgezicht
Leges 2026
Bouwactiviteit: 0,93% technisch plus 2,17% ruimtelijk bij bouwkosten tot € 225.000, minimum € 73,10 per deel

In het Gemeenteblad van Velsen stonden tussen 1 januari en 18 september 2026 176 publicaties over dakkapellen, tegen 12 over een uitbouw.

IJmuiden, Santpoort, Velserbroek: drie soorten wijken

Velsen is geen dorp met één karakter, en de welstandsnota deelt de gemeente daarom op in gebieden. IJmuiden kreeg na de oorlog een nieuw centrum naar het wederopbouwplan van Dudok uit 1947, met de Lange Nieuwstraat als ruggengraat. Na dat plan werd de Zeewijk aangelegd, waar de galerijflat zijn intrede deed.

Veel woonbebouwing in Velsen is tuindorpbebouwing uit de jaren twintig en dertig: tweekappers, korte rijen en vrijstaande woningen van één of twee lagen met een nadrukkelijke kap, uitkragende dakgoten en pannen. De cijfers passen daarbij: 5.477 woningen, 16,9 procent van de voorraad, zijn tussen 1925 en 1945 gebouwd.

Velserbroek is een recente, thematische uitbreiding, met gevarieerde woningen die per cluster bewust zijn vormgegeven. Van alle Velsense woningen is 17,0 procent gebouwd tussen 1985 en 1995. Santpoort-Noord, Santpoort-Zuid, Driehuis en Oud-Velsen horen bij de historische kernen, die een bijzonder welstandsniveau hebben; alleen de Wijkerstraatweg heeft daar een plusniveau.

Dakkapel in Velsen: maten uit de welstandsnota 2015

Een dakkapel in Velsen is onder de welstandsnota hoogstens 1,75 meter hoog. Tussen goot en onderkant hoort 0,50 tot 1,00 meter dak te zitten, met minimaal 0,50 meter rondom en 1,00 meter bij een hoek. Het voorvlak is grotendeels glas, zodat er geen dichte kist ontstaat. Aan de achterkant mogen op een doorgetrokken kap twee dakkapellen boven elkaar, als de bovenste hoogstens half zo breed is als het dakvlak.

Aan de voorkant komen er in wijken met een basis-, plus- of bijzonder welstandsniveau extra regels bij. Per woning is er hoogstens één dakkapel per dakvlak, niet op een aanbouw. De breedte is maximaal 2,80 meter, of bij een woning breder dan 5,60 meter hoogstens de helft van de gevel. In de historische kernen en linten zijn dakkapellen smal, en de zijwangen zijn terughoudend van kleur: donker, wit of zinkgrijs.

De meeste bebouwing in Velsen, waaronder veel woongebieden, heeft een licht welstandsniveau. Daar toetst de gemeente plannen aan de achterkant alleen op excessen. Velsen geeft een dakkapel achter op het huis als voorbeeld van bouwen zonder vergunning, maar per woning kan dat anders uitvallen. Doe de vergunningcheck in het Omgevingsloket, of mail je plan met schets en maten naar het inwonersloket.

Aanvragen: intaketafel, leges en monumenten

Wil je een plan eerst bespreken, dan kent Velsen drie vormen: een informatieve vraag is gratis, een intaketafel kost in 2026 € 336,30 en een omgevingstafel € 672,60 per keer, hoogstens drie keer. De aanvraag zelf doe je via het Omgevingsloket; een papieren aanvraag kost € 376,60 extra.

De leges voor de bouwactiviteit zijn in twee delen verdeeld. Bij bouwkosten onder € 225.000 reken je 0,93 procent (technisch) plus 2,17 procent (ruimtelijk), met voor beide delen minstens € 73,10. De betaling loopt via de Belastingsamenwerking Gouwe Rijnland.

Oud-Velsen is een beschermd dorpsgezicht, en Velsen-Zuid telt 58 rijksmonumenten. Voor een aanpassing aan een monument betaal je € 208,70 aan leges. De gemeente beslist in 8 weken, of bij een grote verbouwing van een rijksmonument in 6 maanden, met 6 weken verlenging als mogelijkheid. Gewoon onderhoud in dezelfde kleur en met oorspronkelijke materialen kan meestal zonder vergunning.

Isoleren in Velsen en oude bouwtekeningen

Velsen biedt woningeigenaren een isolatieregeling van maximaal € 2.110. Voor advies verwijst de gemeente naar het Duurzaam Bouwloket, en via Energiek Velsen komt een energiecoach uit de buurt langs. Voor wie een huis koopt, heeft de gemeente een gids over verduurzamen die de meeste Velsense makelaars meegeven.

Voor een uitbouw of dakopbouw wil je weten hoe het huis is gebouwd. Bouwtekeningen, constructieberekeningen en oude vergunningen vraag je digitaal op; het lichten van het dossier kost € 33,35 per adres, en de doorlooptijd is 10 werkdagen. Vraag het dossier op tijd op, zodat de constructeur niet hoeft te gissen.

Praktisch: bouwen in Velsen

  • Voor een container, laadbak, steiger of kraan op straat heb je altijd toestemming nodig. De melding doe je uiterlijk 2 weken vooraf met het aangifteformulier precariobelasting, met een plattegrond erbij.
  • De melding is gratis; voor het gebruik van gemeentegrond volgt een aanslag precariobelasting, afhankelijk van oppervlak en duur.
  • Niet toegestaan op blindengeleidestroken, laadplekken voor elektrische auto's, laad- en losstroken of voor een nooduitgang.
  • Een boom kappen of meer dan 30 procent snoeien vraagt een vergunning als de stam op 1,30 meter hoogte dikker is dan 15 centimeter, of als de boom monumentaal is.

Velsen

Een plan voor je huis in Velsen?

Eerst wordt nagegaan wat er op jouw adres mag, daarna volgt een opname. Je krijgt een offerte met de posten uitgesplitst.

Offerte aanvragen

1 van 6

Wat wil je laten doen?

Kies wat het dichtst in de buurt komt. We vragen zo nodig door.

Liever eerst praten? Bel 020 215 7887